Pro začátečníky
Vzdělávácí kurz:
Základy kompozice: jak na působivé snímky
Každý začínající fotograf po náročném "souboji" s technikou hned logicky obrátí svou pozornost před objektiv (do hledáčku). Začne řešit kompozici, výraz a vyváženost fotografie. Jenže ouha! Vytvářet intuitivně, kompozičně správné snímky, zároveň si ohlídat práci s fotoaparátem a vyhnout se běžným přehmatům, není vůbec snadné. Stačí chybné zaostření nebo špatná expozice, popř. nevyhovující hloubka ostrosti či špatně zvolené ohnisko... k tomu ještě připočtěme špatnou kompozici a je vymalováno!
V některých fotografických disciplínách může být míra tolerance (co do technické kvality snímků) o něco vyšší. Platí zejména v reportáži nebo dokumentu, kde na nastavování a přemýšlení většinou není čas. Nicméně právě perfektní zvládnutí expozice / nastavení aparátu a zároveň obsahově korektní snímek je právě tím, co stojí mezi dobrým fotografem a těmi ostatními!
Co je to kompozice a proč bychom se o ni měli zajímat?
Skvělá znalost fotoaparátu, všech jeho funkcí, včetně hbitých prstů ještě zdaleka není zárukou úspěchu. K čemu vám bude technicky perfektní (dobře zaostřená, správně exponovaná, barevně korektně vyvážená) fotografie, když bude obsahově "o ničem"?!
Právě proto je mimo technické provedení velmi důležité klást důraz na samotný význam, vyznění a na správnou kompozici! Kompozice se dá chápat jako souhrn prvků, které napomáhají srozumitelnějšímu podání konkrétní myšlenky nebo předání emocí. Kompozice má mhoho vrstev a výrazových prvků se kterými se v tomto kurzu nejen seznáme, ale naučíme se je vhodně používat. Důležité je i pro kompozici samotný výběr tématu a také lokality.Jedná se vlastně o souhrn estetických pravidel, rad a doporučení, vedoucích k vytváření vizuálně kvalitních a vyvážených snímků.
Co Vás na kurzu čeká?
- Co to je Kompozice
- Co jí vytváří a ovlivňuje
- Základní kompoziční pravidla
- Pravidlo třetin a Zlatý řez
- Potlačení vs. zdůraznění oblasti ve scéně
- Volba vhodného místa a rozhodující okamžik
- Jak využít zoom, hloubku ostrosti a perspektivu
- Kompoziční záměr, vědomé porušení kompozičních pravidel
- Vysvětlení na praktických příkladech
Hlavní osa kurzu
Kurz se skládá ze dvou hlavních částí - teoretické a praktické.
V první (teoretické) části si posvítíme na základy kompozice, vysvětlíme si všechny důležité pojmy a zároveň si řekneme, čeho se vyvarovat, co respektovat a čeho využívat ve svůj prospěch. Pro snazší pochopení dané problematiky si budeme vše vysvětlovat pomocí názorných ukázek. Samozřejmě nezapomeneme ani na užitečné rady, tipy a triky.
Druhá (praktická) část má jediný účel - nabité vědomosti si vyzkoušet ihned v praxi. Fotografie není jen o teorii a nečinném sezení a naslouchání. Fotografie je především o focení, hledání, zkoušení - stále znovu a znovu. V druhé části kurzu tedy vyrazíme do terénu a budeme fotit. Vše za asistence zkušeného lektora.
Cíl kurzu
Kompozice fotografie (obrazu) je ryze subjektivní a tak jakákoliv striktní teorie není ještě zdaleka zárukou úspěchu. Od nepaměti řada světoznámých umělců kompozici cíleně porušovala a tím dosáhla věhlasu. Přesto je znalost kompoziční teorie v praxi více než užitečná, neboť je velký rozdíl mezi cíleně porušovanými pravidly a nechtěně porušovanými pravidly. A právě tento rozdíl jasně definuje hranici mezi fotografy a těmi "co jen mačkají spoušť". Neznalost zákona neomlouvá! A zde to platí dvojnásob!
Naučíme se tedy rozpoznávat kompoziční chyby. Naučíme se fotografovat vyváženě, harmonicky a také tzv. umět čistit fotografii, tzn. zvolit ideální výřez, také se naučíte jak pracovat s konkrétním tématem a jeho vyzněním.
Kurz Kompozice vám ukáže cestu, jak adekvátně reagovat v odlišných situacích, jak využívat možnosti techniky, optiky i konkrétní scény. Ale především si ukážeme, jak pořizovat obsahově jasnější fotografie, které již nebudou jen náhodně povedeným snímkem ale naopak - cílenou, kompozičně zvládnutou fotografií.
Komu je kurz určen?
Všem fotografům, kteří se chtějí více proniknout do výrazových prvků a pravidel kompozice. Naučíte se lépe pracovat se sdělením samotné fotografie, dozvíte se jak i technicky lépe pracovat s nastavením fotoaparátu. Nejsou potřebné žádné hlubší znalosti ani povědomí o technických souvislostech nebo teorii.
Nebudeme řešit nudné teoretické poučky, historické souvislosti ani složité matematické vzorečky. Důraz je kladen na ryze praktické rady, postupy a triky a jejich uplatnění v reálných situacích. Celý kurz probíhá interaktivní formou. Bude i dostatek času na individuální dotazy a problémy.
Kurz primárně neřeší samotné nastavení fotoaparátů, takže od účastníků kurzu se již očekává určité povědomí o základním nastavení a ovládání fotoaparátu (expoziční režimy, čas, clona a ISO).
V opačném případě doporučujeme nejprve absolvovat kurz Poznejte dokonale svou DSLR
Komu kurz není určen
Kurz není určen pokročilým fotografům, kteří hledají technické souvislosti či řešení zcela konkrétních tvůrčích problémů (které se přímo netýkají Kompozice jako takové), stejně tak zcela specifických/pokročilých nastavení DSLR.
Poznámka
Na kurz si přineste vlastní fotoaparát - DSLR nebo kompakt (nejlépe s možností manuálního nastavemí expozice). V případě zájmu lze fotoaparát (vč. objektivu) po dohodě též zapůjčit.
ilustrační fotografie: Martin Hájek (lektor kurzu)
TERMÍNY:
Na tento kurz nejsou vypsány zatím žádné termíny.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Tématické zařazení:
Váš nákupní košík je prázdný
Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda: